Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Piątek, 2024-04-26 ( Imieniny: Marii, Marzeny)

Biuletyn Informacji Publicznej Teatru Śląskiego im. S. Wyspiańskiego w Katowicach - O teatrze

O teatrze

Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach jest największą sceną dramatyczną w województwie śląskim, a jego siedziba mieści się w zabytkowym gmachu otwartym w 1907 roku. Posiada cztery sceny: Dużą Scenę, Scenę Kameralną, Scenę w Malarni, utworzoną w siedzibie dawnej loży masońskiej, oraz Scenę w Galerii, która mieści się na 2 piętrze Galerii Katowickiej (pierwsza w Polsce stała scena teatralna działająca w murach centrum handlowego).

Każdego sezonu Teatr wzbogaca swój repertuar o kilka nowych pozycji, sięgając zarówno po klasykę, jak i po współczesne dzieła literackie. Prapremiery miały tu m.in. dramaty podejmujące tematykę regionalną w cyklu „Śląsk święty/Śląsk przeklęty” (np. „Piąta strona świata”, „Skazany na bluesa”, „Czarny ogród”, „Drach” czy „Himalaje”).

Poza podstawową działalnością repertuarową teatr angażuje się w wiele różnorodnych działań i projektów, wśród których można wyróżnić Forum Dyrektorów Teatrów Województwa Śląskiego imienia Łucji Ginko, KatoDebiut, który umożliwia realizację profesjonalnego przedstawienia teatralnego debiutującym twórcom wyłonionym w konkursie, czy Szkołę Pisania Sztuk, w której zajęcia prowadzi Artur Pałyga, dramaturg Teatru Śląskiego.

Ponadto teatr otwarty jest na międzynarodową współpracę. Swoje spektakle przedstawiał na różnych scenach Europy, m.in. w Paryżu, Madrycie, Budapeszcie, Turynie, Cluj-Napoca, Târgu Mureș, Koszycach, Ostrawie, Düren, Jekaterynburgu i we Lwowie.

Od 2018 roku Teatr Śląski organizuje Międzynarodowy Festiwal „Open The Door” poświęcony tematyce wykluczenia w różnych jego formach. Teatr Śląski jest także od lat współorganizatorem Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje” oraz Katowickiego Karnawału Komedii.

W ramach instytucji prowadzone są regularne działania edukacyjne. W strukturze Teatru od 2004 roku nieprzerwanie działa Szkoła Aktorska Teatru Śląskiego (do 2016 r. Studium Aktorskie), która kontynuuje tradycje kształcenia zapoczątkowane w Studiu Aktorskim istniejącym przy Teatrze Śląskim na przełomie lat czterdziestych i pięćdziesiątych ubiegłego wieku.

 Cykle takie jak Studium Wiedzy o Teatrze – tworzone przede wszystkim z myślą o młodzieży szkolnej – czy Sztukowanie – skierowane do seniorów – pozwalają na dotarcie do bardzo szerokiej grupy odbiorców. Teatr ma w ofercie także spektakle z napisami po angielsku czy tłumaczone na język migowy oraz prezentacje z audiodeskrypcją.

Z Teatrem Śląskim współpracowali wybitni artyści teatru, m.in. Bronisław Dąbrowski, Tadeusz Kantor, Józef Szajna, Jerzy Jarocki, Kazimierz Kutz, Maciej Wojtyszko, Franciszek Starowieyski, Wiesław Lange, Barbara Ptak, Jerzy Moskal, a w ostatnim czasie Nikołaj Kolada, Ewelina Marciniak, Maja Kleczewska i Anna Augustynowicz.

Od 1997 roku przy teatrze funkcjonuje Rada Mecenasów Teatru Śląskiego – jedyne takie grono w kraju zrzeszające strategicznych przedsiębiorców wpierających katowicką scenę.

Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach jest instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

Autor: Aleksandra Czapla-Oslislo

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2020-08-26 15:40:43przez: Aleksandra Czapla-Oslislo
Opublikowano:2020-08-26 00:00:00przez: Agnieszka Zarychta
Podmiot udostępniający: Teatr Śląski
Odwiedziny:2077

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.

Banery/Logo